Mowa piasku i kamyków | Medytacja w działaniu

Wraz z Fundacją Kannon mamy zaszczyt zaprosić na wykład z warsztatem poświęcony medytacji w działaniu jaką jest praktyka tworzenia ogrodów zen. Spotkanie służy temu by zrozumieć ideę jaka stoi za praktyką budowania ogrodów zen i stworzyć ogród w stylu japońskim. Przygotowaliśmy dla Was na tę okazję specjalnie wykonane skrzynki, narzędzia i zgromadziliśmy materiały.

Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęła i poprowadzi wykład Anna Zalewska, doktor, adiunkt w Katedrze Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia japonistyczne na Uniwersytecie Warszawskiem, studiowała także w Japonii na uniwersytetach: Tōkyō Gakugei Daigaku, Hokkaidō Daigaku i Kyōto Daigaku. Zajmuje się japońską literaturą oraz kulturą tradycyjną: ćwiczy kaligrafię pod kierunkiem sensei Inagaki Shōen i drogę herbaty u sensei Sugimoto Sōen. Tłumaczy japońską poezję dawną i nową (np. przekład Zbioru z Ogura – po jednym wierszu od stu poetów, XIII wiek, wyd. 2008; poezja Itō Hiromi, wydanie planowane na czerwiec 2024, i in.), literaturę współczesną (np. Kawakami Hiromi, Pan Nakano i kobiety, wyd. 2013) i klasyczną (O czarnym kocie cesarza i inne opowieści. Koty w dawnej literaturze japońskiej, wyd. 2022), a także piśmiennictwo związane z kaligrafią (Kaligrafia japońska. Trzy traktaty o drodze pisma, wyd. 2015) i herbatą (Sen Sōshitsu, O duchu herbaty, wyd. 2007).

Warsztat poprowadzi Magdalena Kotyza – psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii uzależnień.

Tak Anna mówi o tworzeniu:



Moja nauczycielka kiedyś powiedziała o znajomej, że jak tamta pisze, to wygląda jakby zasnęła. Ja sobie to powtarzam, bo gdy zaczynałam się uczyć kaligrafii, to ćwiczyłam z moją japońską babcią, która miała wtedy osiemdziesiąt parę lat. I babcia patrzyła z fascynacją, i mówiła, że ja piszę z dziką prędkością. Była kochana. Miała przekonanie, że trzeba robić bardzo powoli. Jak jesteś mistrzem, to rób z dowolną prędkością. Jak nie jesteś mistrzem, to rób powoli. Rób z niezwykłą starannością. To, co właśnie jest takie naturalne w ogrodach zen i w ogóle w sztuce japońskiej, to ta naturalność. I ta naturalność jest niezwykle wypracowana. Prawda? To jest to. Z niezwykłą starannością wykonana naturalność. To praktyka robienia tego, co teraz robisz. To jest oddanie jakiegoś twojego stanu teraz.

Dla Magdy inspiracją pomocną przy konstruowaniu warsztatu były słowa Tanahashiego (japońskiego kaligrafa, nauczyciela zen, autora i tłumacza tekstów buddyjskich z języka japońskiego i chińskiego na angielski, w szczególności dzieł Dogena):

Proces twórczy angażuje nasze ciało, umysł, serce, oddech i energię. Ucząc się tego procesu, stajemy się świadomi pełni naszej istoty i odkrywamy sposoby na pogłębienie naszego połączenia ze sobą i innymi. To proces stawiania czoła przeszkodom, ich przenikania, doświadczania wewnętrznej wolności. Dlatego proces twórczy można postrzegać jako ścieżkę ciągłych przełomów, w której można połączyć kreatywność artystyczną, badania naukowe i interakcję z innymi. Pojawiają się także wizje przyszłości.”
Kazuaki Tanahashi, Brush Mind, Made in USA Monee, IL 2020

Kiedy

23 czerwca 16.00 – 19.20

16.00 – 17.30 wykład i rozmowa

17.30 – 17.50 przerwa kawowo/herbaciano/podwieczorkowa

17.50 – 19.20 warsztat

Gdzie

Fundacja Kannon, ul. Wilcza 27b/302, Warszawa

(dokładne informacje adresowe na stronie Fundacji Kannon, w zakładce „Do Gości”)

Opłaty

Koszt: 405,00 PLN

Konto do wpłaty

63 1870 1045 2078 1070 7546 0001 (Nest Bank)

Zgłoszenie i warunki udziału

Liczba miejsc jest ograniczona – chcemy zapewnić Wam komfort pracy w małej grupie. O przyjęciu decyduje uiszczenie opłaty i kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszenia znajdziesz TUTAJ

Zacznij tam gdzie jesteś. Zapraszamy.